Françoise Walot kształciła się jako aktorka w Liège Conservatoire w Belgii oraz jako trenerka głosu u Kristin Linklater w USA. Od tego czasu występowała i reżyserowała w Belgii, uczyła głosu i aktorstwa w różnych instytucjach w Wielkiej Brytanii – Central School of Speech and Drama, LAMDA – i prowadziła liczne warsztaty głosowe w Anglii, Polsce i Grecji. Regularnie współpracuje z poetami i bada emocjonalne i artystyczne implikacje tego, w jaki sposób praca głosem może pomóc im w publicznym wypowiadaniu własnych utworów. Obecnie tłumaczy na język francuski książkę Kristin Linklater „Freeing the Natural Voice”.
TO TRUST THE JOURNEY - Głos, który mówi
Weekendowe warsztaty mistrzowskie prowadzone przez Françoise Walot (Designated Linklater Teacher) w asyście Joanny Kurzyńskiej (Designated Linklater Teacher)
4-6 kwietnia 2025 - Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu
Harmonogram pracy:
Piątek 4.04.2025 - godz.17:00-20:00
Sobota 5.04.2025 - godz. 10:00-13:00 i 15:00-18:00
Niedziela 6.04.2025 - godz. 10:00-13:00 i 15:00-18:00
Podczas tego warsztatu zbadamy powiązania między impulsami i oddechem, myślami, obrazami i aktem mówienia.
Każdego dnia będziemy dokładnie rozgrzewać głos, postępując zgodnie z progresją ćwiczeń Kristin Linklater obejmującą: świadomość fizyczną i uwolnienie, rezonans, skalę głosu i przejrzystość. Będziemy pracować fizycznie nad strukturą tekstów, badając powiązania między oddechem, myśleniem i mówieniem. Będziemy zagłębiać się w teksty, odkrywając, jak obrazy wpływają na głos i mowę.
Będzie to praca grupowa z wieloma okazjami do pracy w parach i zaproszeniem do indywidualnego coachingu w oba dni, wykorzystując różne ćwiczenia fizyczne, aby pomóc przywrócić głos i mowę całemu ciału.
KIEDY: 4-6.04.2025
GDZIE: Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu
JAKI KOSZT: 1199 pln / 285 eur
PROWADZĄCA: Françoise Walot (Designated Linklater Teacher) w asyście Joanny Kurzyńskiej (Designated Linklater Teacher)
Ilość miejsc w grupie ograniczona
„To, co mówisz i dlaczego to mówisz ma znaczenie, a nie jak to mówisz”- warsztat pracy z głosem i tekstem, który ma na celu zbadanie wewnętrznych powiązań między głosem a mową, wykorzystując podejście Kristin Linklater i wiele więcej.
„My, aktorzy, świadomie i nieświadomie myślimy o tym, jak chcemy mówić tekst, jak on ma „zabrzmieć” i w związku z tym - jak będziemy modulować głos, aby uzyskać określone efekty, i jak niektóre ze słów, które podkreślimy, będą dźwięczeć i wyjaśniać to, co mówimy. Myślimy również o postaci i jej cechach: sposobie, w jaki używa języka; rytmie, wysokości dźwięku: ich prozodii. Są to procesy, które zachodzą od momentu, gdy czytamy dzieło, którego musimy lub chcemy się nauczyć na pamięć, są to normalne procesy. Chcemy kontrolować sposób, w jaki mówimy.
Niemniej jednak umiejętność tworzenia i odtwarzania mówionego tekstu na próbach i podczas występu przed publicznością wymaga czegoś więcej, jeśli chcemy połączyć się z głębszym doświadczeniem jako performerz i jeśli ufamy, że możemy osiągnąć efekty, które mogą być dla nas bardziej żywe i być może bardziej zaskakujące dla publiczności. Co zatem musimy ćwiczyć, aby nawiązać głębsze, mniej przeintelektualizowane połączenie ze słowami, które wypowiadamy na scenie? Czy możemy zaufać, że oddech i ciało wiedzą więcej niż to, co nasz umysł i nasze myśli sądzą, że wiedzą? Czy możemy zaufać, że jesteśmy w stanie przywrócić kontrolę nad tym, jak komunikujemy się z naszym oddechem i naszych emocjami, z naszą żywą wyobraźnią?
PRZYGOTOWANIE
Uczestnicy proszeni są o przygotowanie monologu z dowolnej sztuki Szekspira lub greckiej tragedii i przynieść ze sobą kilka papierowych kopii tekstu.
Aby w pełni skorzystać z warsztatu, należy nauczyć się się swojego tekstu na pamięć oraz upewnić się o wiedzy na temat tego kim jest dana postać w sztuce, do kogo mówi i dlaczego mówi. Niech każde słowo będzie dokładnie zrozumiane.
Warsztaty będą prowadzone przez Francoise Walot (Designated Linklater Teacher) w asystenturze Joanny Kurzyńskiej (Designated Linklater Teacher)
JĘZYK WARSZTATÓW: praca odbywać się będzie w języku angielskim z opcjonalnym tłumaczeniem na język polski
KIEDY: Niedziela 24-25.05.2025
GDZIE: Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu
JAKI KOSZT: 800 pln / 200 eur
PROWADZĄCA: Joanna Kurzyńska (Designated Linklater Teacher)
Ilość miejsc w grupie ograniczona
„Odetchnij – zaśpiewaj” to bogate i głębokie spotkanie z głosem człowieka, podczas którego uczymy się jak połączyć doświadczenia metodyczne z praktycznym uwolnieniem głosu w pieśni, tekście i improwizacji.
Joanna Kurzyńska (Designated Linklater Teacher) poprowadzi uczestników i ich głosy w stronę lepszego zrozumienia, świadomości oraz rozwibrowania. Czerpiąc z pracy swoich mistrzów, w tym Kristin Linklater, prowadząca pragnie oddać głosowi należną mu swobodę i wolność, przyzwolenie na szczerą ekspresję.
Praca będzie zawierać w sobie indywidualne linie każdego z uczestników, jak i doświadczenie grupowe. Każdy osoba będzie miała szansę otworzyć swoją własną ścieżkę pracy z głosem, zaś jako grupa, będziemy mogli doświadczyć siły wsparcia jakie daje wzajemne dzielenie się głosem i spotkanie w nim poprzez pieśń polifoniczną, rozmowę, oddech, ruch, milczenie.
ODETCHNIJ - ZAŚPIEWAJ
Weekendowe warsztaty prowadzone przez Joannę Kurzyńska (Designated Linklater Teacher)
24-25 maja 2025 - Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu
„I wtedy nagle owa pieśń zaczyna nas śpiewać.
Ta stara pieśń mnie śpiewa; nie wiem już czy jestem tą pieśnią,
czy też odkrywam tę pieśń”
„Od zespołu teatralnego do sztuki jako wehikułu” Jerzy Grotowski
„Odetchnij-zaśpiewaj” opiera się na metodzie „Uwolnij swój głos” Kristin Linklater oraz praktykach wywodzących się z pracy zespołów teatralnych działających w etosie treningu performera (rozumiejąc określenie „performer” jako „osoba czyniąca”). Sprawia to, że warsztat jest bardzo pożytecznym kierunkiem dla zawodowych aktorów, śpiewaków, ludzi związanych z szeroko pojętą pracą na scenie, zainteresowanym swoim dalszym rozwojem zawodowym.
Harmonogram pracy:
Sobota 5.04.2025 - godz. 10:00-13:00 i 15:00-18:00
Niedziela 6.04.2025 - godz. 10:00-13:00 i 15:00-18:00
Elementy pracy:
- trening fizyczny pobudzający komunikację ciało - głowa – głos oraz ustanawiający niezbędną dla grupy „obecność”, czyli pełne uczestniczenie w Tu i Teraz
- rozgrzewki głosowe z elementami metody „Uwolnij swój głos” Kristin Linklater; rozgrzewki służą nie tyle rozgrzaniu ciała i głosu w celu przygotowania go do pracy, ale przede wszystkim otworzeniu się na prawdziwy, głębszy kontakt z samym sobą (poprzez oddech, westchnienie, dotknięcie dźwięku);
- połączenie głównej myśli Linklater z głosem śpiewanym – Jak odetchnięcie może zamienić się w pieśń?;
- rezonatory – praca z podstawowymi rezonatorami i ich znaczenie w posługiwaniu się głosem (oparta na „drabinie rezonatorów” autorstwa Kristin Linklater);
- „harmonia wspólnego śpiewu” – wspólne spotkanie w bogactwie tradycyjnych pieśni wielogłosowych;
- swobodna improwizacja wokalna jako droga do usunięcia blokad
Praca będzie miała charakter ćwiczeń fizycznych, a uczestnicy będą wchodzić ze sobą w interakcję, zarówno wokalną jak i fizyczną.
NAPISZ WIADOMOŚĆ
Strona zrobiona w WebWave.